صفحه اصلی > آموزش و شناخت سنسور های مکاترونیک خودرو > تعمیرات تخصصی ecu > آموزش و شناخت سنسور های مکاترونیک خودرو

آموزش و شناخت سنسورهای مکاترونیک خودرو و رباتیک

ما پیش از آنکه با سنسورهای بکار رفته در مکاترونیک خودرو آشنا شویم ابتدا میبایست معنی مکاترونیک را و در پی آن مکاترونیک خودرو رادریابیم. در اینجا مقاله ای از مهندس علم مکاترونیک خودرو و رباتیک گروه مهندسی psk جناب مهندس کرم بین را برایتان به نمایش درآوردیم تا این مقوله را بیش از پیش درک کنیم . یادمان باشد که خودرو را اگر از دیدگاه علمی به ان بنگریم نوعی ربات خواهیم یافت که توانایی جابجایی نفر و یا باری را دارد و مجموعه ای که این ربات رونده را ساخته از آن وسیله ای بنام خودرو پدید آورده.

این روزها کلماتی نظیر هوش مصنوعی, روبوتیک, و مکاترونیک و مکاترونیک خودرو را زیاد میشنویم و یا عکسهایی از رباتها با تواناییهای مختلف را بر روی جلدهای مجلات علمی و یا حتی در فیلمهای علمی تخیلی زیاد میبینیم ! نا گفته نماند دانشمندان و متخصصین رده بالا برای هر یک از این کلمات مفاهیم مختلفی در نظر گرفته اند و این خود سبب گشته که اصولا در میان اساتید بزرگ این رشته اختلاف نظر هایی پیش آید . ذهن های توانا و فعال در علم مکاترونیک خودرو برای آینده علم رباتیک در صنعت مکاترونیک دور نمایی از ماشینهایی دارند که قدرت برآوردن احتیاجات انسان از کار کردن سخت و دشوار و گاهاً تکراری و یک نواخت و نیز سخت و طاقت فرسا را دارا هستند , به نمایش میگذارند . به گروهی از فرمانبران الکترونیکی که در قالب ربات های انسان نما بدور از هر گونه خشم و یا احساس درد و یا خستگی بی آنکه در مقابل کارهای سخت اعتراضی کنند و یا حتی اعتصابی نمایند همچنان در تملک انسان و فرمانبردار انسان خواهند بود . احتیاجی نیست که بگوییم همه ما به این رباط های دوست داشتنی و حتی خطر ناک در نوع جنگ افزاری در فیلمهای علمی تخیلی بر خورد کرده ایم و آنان را تا اندازه ای رؤیت نموده ایم. 

گاهی در اخبارها میبینیم و یا میشنویم که در فلان کشور و یا فلان نمایشگاه هر بار نوع جدیدی از این ماشینهای رباتیک که آغشته به صنعت مکاترونیک میباشند معرفی میگردد و خلاصه مطلب … علم مکاترونیک خودرو به رقابتی فزاینده رسیده و در خودروهایی که سرنشینانش هستیم , بزودی راننده یا درایوری وجود نخواهد داشت و کسانی که در پشت فرمان خودروها مینشینند میتوانند تا مقصدی که از پیش برای خودرو معرفی کرده اند به تماشای فیلمی از همین رباتهای علمی بنشینند بی آنکه حتی نیم نگاهی به جلو و جاده بیاندازند . 

مکاترونیک خودرو آموزش و شناخت سنسور های مکاترونیک خودرو education robot child

مکاترونیک خودرو

فیبرهای نوری جایشان را به سیم کشیهای تو در تو داده اند و کیتهای الکترونیکی با آی سی ها ی برنامه داری که به سنسورها و عملگرها متصل هستند و هوش مصنوعی قدرت تجزیه و تحلیل داده ها از سنسورها بوده و عملگرها هم دریافت کننده فرامینی هستند که نشأت گرفته از پردازش دیتا های دریافتی از سنسورها از جمله دوربینهای هوشمندی که در گوشه و کنار خودرو جای خوش نموده اند میباشند! 

  Isaac Asimov hugo gernsback وبسیاری از نویسندگان دیگر علمی –تخیلی بیش از دیگران موضوعات مربوط به روبوتها, ماشینهای اتوماتیک وهوش مصنوعی رامورد بررسی قرار داده اند

به ویژه مطالعه اثار hugo gernsback  که مفاهیم مربوط به الکترونیک را در بسیاری ازداستانهای خود به کار برده است برای خوانند ه ای که به این قبیل موضوعات علاقه مند باشد توصیه میشود . صفحه اینترنتی این نویسنده را در ادرس   http://www.hugogernsback.com بازدید نمایید. 

اگر بدنبال منشاء پیدایش علم رباتیک و مکاترونیک هستید بد نیست سفری در زمان کنید و تا زمان مصر باستان به عقب بروید . در زمانی که عوامل فراعنه از قوانین فیزیک استفاده کرده و برای به حرکت در آوردن اجسام بسیار بزرگ از چرخ های بزرگ استفاده کردند و یا به یونان باستان قدم گذارید تا به لحظه ای برسید که اولین تندیسهای متحرک انسان نما و یا حیوان نما ساخته شد . در قرن اول قبل از میلاد  hero de Alexandria آزمایش بسیار پیچیده در زمان خود را بنمایش گذارد . آزمایشی که برای به پرواز درآوردن پرنده ای مکانیکی طراحی و سپس اجرا نمود . شاید در آن زمام الکساندریا هرگز نمیتوانست تصور کند که این آزمایش روزی باعث پدید آمدن نوعی تخصص و فن آوری به نام مکاترونیک را پایه گذاری کرده و امروزه همان پرنده ها توانایی به پرواز درآوردن انسانهایی را همزمان در یک پرنده به همراه بارهایی با تناژ بالا را خواهد داشت! از آن روزگار شاید چیزی در حدود 270 سال پیش از میلاد به نگارشهایی از cresibus مواجه میشویم. او یک مهندس یونانی بود که توانست با استفاده از نیروی باد ارگ های بادی و از نیروی آب ساعتهای آبی بسازد. ساعت سازی از اهالی سویس بنام  pier gacquet-droz اینبار سه آدمک مکانیی ساخت که توانایی نواختن موسیقی را بصورت اتوماتیک در ساعتهای دقیق اجرا میکردند. Nicola tesaa را نباید از قلم انداخت. نیکلا تیسا  نیز بعدها یک زیر دریایی ساخت که به کنترل رادیویی دریایی و شناخت اجسام در سر راه خود و اطراف بود و علاوه بر آن توانایی ارتباط با دنیای بیرون از اب نیز داشت .

در سال 1921  karel kapec رمان نویسی اهل چک در کتابی بنام r.u.r rassum s universal robots کلمه روبوت را بکار برد. کلمه ای که خود انقلابی عظیم در خود پتانسیل داشت. کتابی که در آن خدمتگزارانی که انسان نبودند ولی به انسان خدمت رسانی میکردند و تمامی نیازهای فیزیکی و کاری انسانها را برآورده میکردند .این رباتها توانایی فرمانبری از انسان داشتند. کلمه ربات در زبان چکسلواکی به معنی کارگر است .همین نام گذاری ساده باعث شد تا کلمه ربات تا به امروز در جایگاه اصلی خالق خود قرار گیرد. رباتهایی که امروزه دارای دو دست و دو پا و نیز سر و گردن و حتی صورتی نزدیک به صورت انسانی دریافت کنند!…    

ما در این قسمت بر آن شدیم تا به معنی واقعی با سنسورها و عملگراهایی که در خودرو به عنوان حسگرها و عملگراها نقش بسزایی دارند را آموزش دهیم و نقش هر سنسور و البته ساختار این سنسورها را برایتان به نمایش در آوریم و بتوانیم به این ادراک برسیم که اگر سنسور و اطلاع دهنده ای نتواند وظیفه خود را بصورت درست به انجام رساند چه مشکلاتی برای مجموعه پدید خواهد آمد و نیز چگونه خواهیم توانست این قطعات را تقویت بخشیم و یا اینکه به رفع مشکل آن و یا اصطلاحا به تعمیر آن بپردازیم.

نقطه شروع ما در این مبحث این ایده است که روبوتها و وسایل مکاترونیکی ماشینهایی هستند که ترکیبی از الکترونیک ومکانیک استفاده میکنند وبرای انجام وظایفی که معمولا توسط انسانها صورت میگیرد به وجود امده اند . با استفاده از این فرض اساسی میتوانیم وضایف اصلی رو به صورت بلوکهای مجزا در نظر بگیریم

در الکترونیک خودرو و مکاترونیک خودرو بعضی از سنسورهای در ارتباط با ای سی یو خودرو بصورت فرمان الکترونیکی به مکانیکی عمل می کنند که در رده سنسورهای مکاترونیک خودرو قرار می گیرند شما بعد از این آموزش کاربردی آنها را می شناسید و قادر به تعمیر آنها خواهید بود.

افزودن نظر

تمام حقوق محفوظ و متعلق به وب سايت پارسیان صنعت خودرو کرم بین میباشد logo-samandehi